Projekt Iluminacji Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu
Media info
Ogłoszono wyniki odbywającego się corocznie międzynarodowego konkursu LIT Design Awards.
Firma LBL ze Szklarskiej Poręby otrzymała, jako jedyna firma z Polski, wyróżnienie w kategorii oświetlenie krajobrazu za projekt iluminacji Ogrodu
Botanicznego we Wrocławiu pt. Jak ciemna jest noc?
Ideą projektu było pokazanie, że nocne doświadczanie przyrody może przynieść bogactwo doznań, a wprowadzenie niewielkiej ilości światła pozwala intensywnie doświadczyć głębi i znaczenie nocy. Projektanci poprzez warstwowe nakładanie światła starali się , w sposób malarski wydobyć sekwencję widoków z głębokiej perspektywy ciemności. Intencją autorów, było udowodnienie, że warunkiem właściwego posługiwania się światem jest w pierwszej kolejności przestudiowanie ciemności. Podobną ideę projektowania zastosowano w iluminacji Zaczarowanego Ogrodu Ducha Gór przy Muzeum Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Przyroda, w projekcie została kompozycyjnie ujęta w korytarze i pokoje krajobrazów.
Niektóre z nich zostały połączone wizualnie z panoramami otaczających zabytków, aby wzmocnić perspektywę oraz zbudować powiązania strukturalne pomiędzy planami i iluminowanymi elementami. Światło ma za zadanie kierować obserwatora zgodnie z linią odczuć, która została zaprojektowana w formie pętli. Na wyznaczonym szlaku odbywa się akt percepcji krajobrazu, który jest związany z nakładaniem się różnych poziomów jasności, gradientów, cieni, głębi i hierarchii planów. Trasie towarzyszy aura światła, cienia i półcienia, która jest budowana przede wszystkim przez kontrast, rytm i asymetrię.
LIT Design Awards to prestiżowy konkurs na projekty oświetlenia, w którym 47 osobowe jury , składające się z doświadczonych i wybitnych naukowców, profesjonalistów i liderów w dziedzinie oświetlenia oraz redaktorów czasopism z branży projektowania iluminacji ocenia osiągnięcia projektantów z całego świata.
Autorami projektu, poza zespołem LBL ( Ewa Szlachta, Janusz Stańczyk, Artur Obarzanek, Przemysław Wronowski), była dr Magda Zienowicz (Instytut Architektury Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), prof. Zygmunt Kącki (Uniwersytet Wrocławski – Instytut Botaniki).